Dla Państwa wygody podajemy przybliżoną godzinę odjazdu z Jeleniej Góry na trasie Busy Jelenia Góra Niemcy

Odjazdy  z Jeleniej Góry i okolic:

  • środa, sobota ok. 5:00-6:00
  • czwartek, niedziela ok. 23.00

Busy Jelenia Góra Niemcy przytanekBusy Jelenia Góra Niemcy.
Przystanek Jelenia Góra

Czy wiecie, że:

  • nazwa miasta we wszystkich zapiskach historycznych, bez względu na pisownie zawsze oznaczała to samo, chociaż nie wiadomo dlaczego, bo samo miasto położone jest w kotlinie
  • początkiem miasta jest prawdopodobnie gród starosłowiański, istniejący w tym miejscu w XII wieku, ale pierwsze zapiski dokumentujące dzieje miasta pochodzą dopiero z XVI wieku, kiedy to było już prężnym ośrodkiem produkcji płócien lnianych. Pomimo zmian w technologiach produkcji tkanin i  wycofywaniu starych mało opłacalnych wciąż istniało zainteresowanie inwestorów budową fabryk tkackich na terenie Jeleniej Góry.
  • miasto uległo prawie całkowitemu zniszczeniu w XVII wieku, w czasie wojny trzydziestoletniej, natomiast nie ucierpiało praktycznie w ogóle w czasie II wojny światowej. Dzięki temu zachowało się tu bardzo dużo zabytkowych budynków, głównie kościołów i innych budynków sakralnych, kamienic oraz pałaców, a także szkół i budynków administracyjnych, pochodzących  z czasów po odbudowie, którą rozpoczęto zaraz po zakończeniu wojny trzydziestoletniej.
  • od XIX wieku na rozwój miasta wpływał znacznie wzrost zainteresowania turystyką  na ternie Karkonoszy,  kiedy to Jelenia Góra stała się bazą wypadową górskich turystów poprzez doprowadzenie linii kolejowej.
  • w 1945 roku nastąpiło prawie całkowite wysiedlenie mieszkańców miasta i zastąpienie zamieszkującej je do tej pory ludności niemieckiej polskimi przesiedleńcami, głównie ze wschodnich rejonów.
  • pomimo tego, że ludność miasta nie przekracza 85 tysięcy mieszkańców stanowi ono sporą mieszankę kulturową, którą można zaobserwować między innymi po ilości  wyznań. Są tu kultywowane:  katolicyzm, buddyzm, judaizm, starokatolicyzm, protestantyzm,  a także prawosławie i wyznanie świadków Jehowy.
  • po II wojnie światowej Jelenia Góra wraz z okolicznymi miejscowościami stanowiła zagłębie produkcji tkanin bawełnianych, działały też zakłady farmaceutyczne, produkcji maszyn papierniczych, a także jedyne  w Polsce zakłady optyczne
  • Jelenia Góra jest miejscem organizowania tuzina stałych imprez kulturalnych, głównie muzycznych i filmowych.

Busy Jelenia Góra Niemcy Liput Trans zapraszają!

Busy Jelenia Góra Niemcy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *